Altyapı Tıkanıklığı Çözüm Merkezi
Çalışma Saatlerimiz
00:00 - 23:59

BORULAR NEDEN TIKANIR?

 Boruların tıkanması, çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Burada boruların neden tıkandığına dair en yaygın nedenleri sıraladık. Boruların tıkanması, suyun akışını engellediği için önemli bir sorundur ve zamanında çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

    Bu faktörlerden biri düzenli bakım ve temizlik yapmamanız olabilir. Gider borularında biriken nesneler zamanla artıp artık suyun geçemeyeceği bir duvar oluşturabilir. Bu durumun düzenli bakım ve temizlikle önüne geçilebilir.

    Boruların içindeki yağ ve kir birikintileri, zamanla borunun iç kısmını kaplar ve suyun akışını engeller. Bu durum özellikle mutfak lavabosu ve banyo lavabosu borularında sıkça görülür.

    Yiyecek kalıntıları ve tuvalet kâğıdı gibi yabancı cisimler boruları tıkayabilir ve su akışını engelleyebilir.

     Borunun dış kısmı çatlamış veya hasar görmüşse, bitki kökleri boruya girebilir ve boru içinde büyüyerek boru içinde tıkanıklıklara neden olabilir.

    Boruların ebatları, borunun tasarımı ve kapasitesi ile uyumsuz olabilir ve suyun akışını engelleyebilir. Örneğin, çok küçük bir boru, büyük bir su akışını destekleyemez ve zamanla tıkanmaya neden olabilir.

    Sert su, borulardaki minerallerin birikmesine ve zamanla kireçlenme oluşmasına neden olabilir. Bu kireçlenme, borunun iç kısmını kaplayarak suyun akışını engelleyebilir.

    Temizlik yaparken kullandığımız deterjanlı suların içerisinde toz, saç telleri gibi çeşitli yabancı maddeler birikir. Temizlik yaparken kullandığınız deterjanlı suları tuvalete dökmeniz gider borularınızın tıkanmasına neden olabilmektedir.

     Kullandığınız boruların çok eski olması da bir etken olabilir. Eski borular zamanla hasar alır bu yüzden de atık sular kolayca gidemeyebilir dolaylı olarak da borularda tıkanma yaşanabilir.

      Borunuzun tıkanma nedeni alt komşunuz da olabilir. Alt kattaki komşunuzun borularında yaşanan bir tıkanma sizin borularınızdaki tıkanmaya sebep oluşturmuş olabilir.

      Binanızın inşaatı sırasında çeşitli inşaat malzemeleri gider borularınıza dökülmüş olabilir. Bu da borularınızdaki tıkanmanın nedeni sayılabilir.

       Özellikle gider borularınızda doğru eğim verilememesinden kaynaklı olarak borularınız tıkanmış olabilir.

        Bir doğal afet sonucu borularınızda eğilmeler olmuş ise borularınızda tıkanmaya sebep olabilir.

         Binanızın inşaatı sırasında borular hatalı döşenmiş olabilmektedir.

         Tıraş olduktan sonra gidere dökülen kıllar zamanla borularınızda tıkanma yaratabilmektedir.

         Tuvalete düşürdüğünüz yabancı cisimler borularınızda tıkanma yaratabilir.

   Tüm bu nedenler “borular neden tıkanır?” sorusunun cevapları arasındadır. Profesyonel çözüm sunan firmamız 7/24 hizmetinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Sonuç

Hemen Arayın
WhatsApp