Altyapı Tıkanıklığı Çözüm Merkezi
Çalışma Saatlerimiz
00:00 - 23:59

LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

     Lavabo tıkanıklığı canınızı sıkan bir durum olabilir ancak çözümleri vardır. Bu yazımızda, lavabo tıkanıklığı çözümlerini maddeler halinde sıralıyoruz.

Aşağıda belirtilen çözüm yollarından biri ya da birkaçı sizin çözümünüz olabilir.

  1. Karbonat ve Sirke Kullanımı

     Yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirkeyi tıkanmış lavabonun üzerine döküp 15 dakika bekleyin. Daha sonra bir çaydanlık ölçüsünde kadar sıcak suyu lavabonun üzerine dökmeniz tıkanıklığı açmanızda yarar sağlayabilir.

  • Tel Askı Kullanımı

     Giysi dolabınızdan bir askıyı kanca gibi bükerek lavabonuzdaki deliğe sokup tıkanıklığa sebep olmuş olabilecek nesne ya da nesneleri çıkartabilirsiniz. Bu yöntem lavabo tıkanıklığı sorununuzu çözebilir. Bu çözüm yolunda tel askıyı borunun ortasından sokmak yerine kenarından kaydırmaya çalışın. Bu işlemden sonra sıcak suyu açıp lavaboya akmasına izin verin. Su gitmeyip geri gelmeye başlarsa bu çözüm yoluna daha fazla devam etmeyin musluğu hemen kapatmanız iyi olacaktır.

     Öncelikle lavabonuzda az miktarda suyu biriktirin. Sonrasında pompayı sıkıca bastırıp geri çekin, birkaç defa tekrarlayın. Bu yöntem tıkanıklık sorununuzu çözebilir.

  • Lavabo Sifonu Yöntemi

      Lavabonun hemen altında bulunan borulara lavabo sifonu denmektedir. Bu borular elle sökülebilmektedir.  Boruların altına tedbir amaçlı büyük bir kova koyduktan sonra bu sifonu elinizle çıkartabilirsiniz. Sifonu tel fırçayla temizleyip sıcak suda duruladıktan sonra yerine takabilirsiniz. Bu yöntemde başarılı olamadıysanız bir başka yönteme geçebilirsiniz.

  • Sıcak Su Kullanımı

      4 su bardağı kadar suyu kaynatın. Hemen ardından bu suyu iki üç saniyede bir suyu yavaş yavaş lavabo deliğinize dökebilirsiniz. Bu yöntem özellikle küçük tıkanıklıklarda işe yaramaktadır. Tıkanıklık küçük değilse bir başka yöntem deneyebilirsiniz.

  • Sirke Kullanımı

       Yarım su bardağı kadar karbonatı lavabo giderine dökün. Üzerine yarım su bardağı beyaz sirke dökebilirsiniz. Gideri hemen gider tıkacıyla ya da herhangi bir şey ile kapatın. Bu sayede köpürme tepkimesi, lavabodan dışarı olması mümkün olamayacak, tıkanıklığın olduğu boruların içine doğru gerçekleştirebilirsiniz. Köpürme durur durmaz, yarım su bardağı kadar beyaz sirkeyi gidere tekrar döküp kapatın ve 30 dakika civarı bekleyin. Sonrasında 4 litre su sıcak suyu gidere döküp karbonat kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Sonuç

Hemen Arayın
WhatsApp